KRÁTCE 1

KDYŽ DÍTĚ NĚCO BOLÍ, MŮŽE BÝT NEJLEPŠÍ PRVNÍ POMOCÍ POTVRZENÍ JEHO BOLESTI

Výzkumníci říkají, že rodiče a lékaři by měli mít na paměti, jak mluví a léčí děti, které zažívají bolest – bez ohledu na to, jak velké nebo malé zranění je – s vědomím, že tyto základní zkušenosti mohou být přeneseny do dospělosti.

Číst více

PRO PRAXI

NATÁLIE ŠEBKOVÁ: PACIENT S KOMPLEXNÍM REGIONÁLNÍM BOLESTIVÝM SYNDROMEM (KRBS) V ORDINACI REHABILITAČNÍHO LÉKAŘE (PSYCHOSOM 2023; 21 (3-4), PP.99-109)

To, co pacienta přivádí k lékaři nejčastěji, je bolest. V rehabilitační ambulanci je to nejčastěji bolest zad. Ta může mít tolik důvodů, že se v diagnostice někdy nedokážeme dobrat konce. Oproti tomu bolest u pacienta po úrazu nebo operaci struktur pohybového aparátu by mohla vypadat jednoduše jako prostá nocicepce.

Číst více

RECENZE II

ŠÍPEK J.: KE KNIZE RAUDENSKÁ J., JAVŮRKOVÁ A., VARRASI G. (EDS.) PAIN: MANAGEMENT, ISSUES AND CONTROVERSIES

Vydavatelství Nova Science Publishers, New York vydalo v roce 2017 další publikaci zaměřenou na téma bolesti. Podobně jako u knihy The Psychological Context of Labour Pain (New York: Nova Science Publischers, Inc. 2016) texty vytvořila a sestavila trojice již zkušených editorů.

Číst více

TEORIE

RADKIN HONZÁK: AMITRIPTYLIN A DOSULEPIN V PSYCHOSOMATICKÝCH INDIKACÍCH

PSYCHOSOM 2019; 17 (3-4) S. 230- Přehled terapeutických možností amitriptylinu a dosulepinu v psychosomatických indikacích mimo oblast deprese. Antidepresiva – zejména 1. generace – mají kromě cílového účinku řadu dalších, z nichž významný je účinek analgetický a paradoxně anticholinergní, uváděný coby nežádoucí, který může být využit jako spasmolytický.

Číst více