Vydání 3-4/ 2024
KRÁTCE 6
-
Zobrazení: 0
PARTNERSKÉ ŠTĚSTÍ SOUVISÍ S NIŽŠÍMI HLADINAMI STRESOVÝCH HORMONŮ U STARŠÍCH PÁRŮ
Mít šťastné intimní partnery nám může nejen zlepšit náladu, ale také nám pomáhá zvládat stres, zejména s přibývajícím věkem. Při porovnávání emočních stavů a spokojenosti ve vztahu s jejich hladinami kortizolu vědci zjistili, že starší páry mají nižší hladiny stresového hormonu, když jejich partneři cítí pozitivní emoce. Tento efekt byl ještě silnější u lidí, kteří uváděli vyšší spokojenost ve svých vztazích, podle nového výzkumu Kalifornské univerzity v Davisu.
Při porovnávání emočních stavů a spokojenosti ve vztahu s hladinami kortizolu vědci zjistili, že starší páry mají nižší hladiny stresového hormonu, když jejich partneři cítí pozitivní emoce. Tento efekt byl ještě silnější u lidí, kteří uváděli vyšší spokojenost ve svých vztazích. Studie byla publikována v září v časopise Psychoneuroendocrinology.
Mít pozitivní emoce se svým partnerem ve vztahu může fungovat jako sociální zdroj, řekla Tomiko Yoneda, odborná asistentka psychologie na College of Letters and Science a hlavní autorka studie.
Kortizol je důležitou součástí stresové reakce a každodenních funkcí našeho těla. Kortizol se strmě zvyšuje, když se probudíme, a poté má tendenci postupně klesat během dne. Při akutním stresu kortizol stoupá, což nutí naše tělo produkovat glukózu a zrychlit metabolismus, který bychom mohli potřebovat pro náhlou akci.
To, jak se cítíme během dne, ovlivňuje naši produkci kortizolu. Studie neustále zjistily, že negativní emoce jsou spojeny s vyššími hladinami kortizolu a chronicky vysoké hladiny kortizolu mohou vést k celkově horšímu zdraví.
Ve stáří mohou být tyto vazby mezi našimi emocemi a kortizolem ještě silnější. Starší dospělí mají také tendenci mít silnější fyziologické reakce na stres, ale jejich těla jsou méně schopná zpomalit produkci kortizolu. U starších párů mohou intimní vztahy hrát roli při řízení hladiny kortizolu, uvedli vědci.
„Pozitivní emoce mohou tlumit produkci kortizolu,“ řekl Yoneda. „To je zvláště důležité, když přemýšlíme o tom, jak by naši partneři ve vztazích mohli tento efekt skutečně posílit.“
Yoneda a její výzkumný tým analyzovali data od 321 dospělých ve věku 56 až 87 let ve třech intenzivních studiích v Kanadě a Německu v letech 2012 až 2018. Analýza porovnávala emoční stavy lidí, které sami hlásili, a jejich spokojenost ve vztahu s hladinami kortizolu měřenými vzorky slin. Ve všech třech studiích byly emoční stavy lidí a kortizol měřeny několikrát denně po dobu celého týdne.
Studie zjistila, že tělo člověka produkuje méně kortizolu ve chvílích, kdy jeho partner hlásil vyšší pozitivní emoce než obvykle. Tento efekt byl ještě silnější, než když lidé hlásili své vlastní pozitivní emoce. Silnější byl také mezi staršími lidmi a lidmi, kteří uvedli, že jsou ve svém vztahu šťastnější.
Studie nezjistila žádné souvislosti mezi hladinami kortizolu u člověka a negativními emocemi jeho partnera. Yoneda řekl, že to není překvapivé, protože předchozí výzkum naznačuje, že starší dospělí mohou chránit své partnery před fyziologickou reakcí na negativní emoce u ostatních.
„Vztahy poskytují ideální zdroj podpory, zejména pokud jde o vztahy vysoce kvalitní,“ řekl Yoneda. „Tato dynamika může být zvláště důležitá ve starší dospělosti.“
Více v originální publikaci: Tomiko Yoneda, Theresa Pauly, Nilam Ram, Karolina Kolodziejczak-Krupp, Maureen C. Ashe, Kenneth Madden, Johanna Drewelies, Denis Gerstorf, Christiane A. Hoppmann. “What’s yours is mine”: Partners’ everyday emotional experiences and cortisol in older adult couples. Psychoneuroendocrinology, 2024; 167: 107118 DOI: 10.1016/j.psyneuen.2024.107118
VCh.