Vydání 3-4/ 2024
Z AKCÍ (3)
-
Zobrazení: 0
FRANKE HELENA - DEN RODINNÉ TERAPIE
Dne 8. 10. 2024 proběhl v Lékařském domě další Den rodinné terapie. Tentokrát jsme se v něm zaměřili na výzkum v oblasti psychoterapie a rodinné terapie, tedy na téma, které ještě před deseti lety budilo mezi kolegy spíše rozpaky. Poměrně velká účast na akci mě proto potěšila. Radost byla o to větší, že se nám podařilo získat opravdu kvalitní řečníky, jejichž výzkum obstojí i v zahraniční konkurenci. Přednášky nepřinesly pouze fakta, ale byly pro mne podnětem k přemýšlení, inspirací k novým postupům a k reflexi vlastní rodinně terapeutické praxe.
Úvodní přednáška Jakuba Caha „Negativní a vedlejší účinky rodinné a systemické terapie“ začala reflexí toho, kdy naše terapie přinesla nežádoucí účinky. Posléze vyústila v plodnou debatu nad používanou terminologií „(ne)žádoucí efekty“, „vedlejší efekty“. Přednáška byla inspirací k uvažování, jak vhodně nastavovat s rodinou spolupráci, aby byla terapie zejména etická, tedy nepoškozující pro klienty. (Prezentace ke stažení: Caha - Negativní a vedlejší účinky rodinné a systemické terapie)
Lucie Hornová navázala svým tématem „Praktický výzkum v rodinné terapii“ a oslovila důležité téma v terapeutické profesi. Tím je nutnost neustálého rozvoje, (sebe)vzdělávání a hlavně ochoty otevřít své praxe druhým a tím znovu i sobě samým. Její popis realizace praktického výzkumu na pracovišti v Rychnově přinesl z publika opět otázku: Kde na to brát čas? Nebo jaké nežádoucí efekty přinesl výzkum pro tým? Praktický výzkum může být efektivní cestou, jak reflektovat a rozumět jedinečnosti terapie, kterou poskytujeme právě my.
Časová náročnost metody šla jistě hlavou řadě posluchačů při přednášce Tomáše Řiháčka „Umíme efektivně získávat zpětnou vazbu od svých klientů?“. Uvědomila jsem si při ní, jaké byly moje začátky při používání aplikace DeePsy a dostala jsem zase chuť nástroj více využívat. Cestou domů jsme potom s kolegyní hovořily o tom, že podobné nástroje získávání zpětné vazby pomáhají mimo jiné objektivizovat skutečný zájem a napojení terapeuta a jeho spolupráci s klientem. Chápu je jako nástroje, které podporují respekt ke klientovi a říkají mu: „Ty jsi tady důležitý, ty jsi tady expertem sám na sebe, na tvém názoru mi záleží a máš moc něco změnit“. Vyžadují čas, energii a soustředění. A to jsou dle mého názoru jedny z podstatných faktorů úspěšné terapie. (Prezentace ke stažení: Řiháček - Umíme efektivně získávat zpětnou vazbu od svých klientů?)
Helena Šašková nás nechala na závěr dne nahlédnout do své praxe a prezentovala praktickou ukázku zpětné vazby z individuální terapie. Pomocí DeePsy jsme mohli vidět cestu vývoje terapeutického vztahu a vzájemného porozumění. Chtěla bych Heleně poděkovat za sdílení inspirativního využití obrázkové zpětné vazby podle Petera Robera. Jednoduché, rychlé a zdá se, že velmi efektivní. Dovedu si představit, že ji brzy ve své praxi vyzkouším. (Prezentace ke stažení: Šašková - Systemická zpětná vazba)
Pokud jste neměli to štěstí a den rodinné terapie jste nenavštívili, vřele Vám doporučuji nahlédnout do přiložených prezentací. Za jejich poskytnutí děkuji všem řečníkům. Pokud ve Vás přednášky zarezonovaly a chcete se s námi podělit o své myšlenky, napište nám do SOFT fóra pár řádků. Věřím, že toto setkání s výzkumem ukázalo, že nejde o suchou vědu, odtrženou od praxe, ale že výzkum a praxe se vzájemně vyživují a patří k sobě.
Hezké dny, Helena Franke