Z AKCÍ (2)

Zobrazení: 0
Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

KŘEST KNIHY MANIPULAČNÍ LÉČBA PROFESORA KARLA LEWITA, ZAKLADATELE MODERNÍ MANUÁLNÍ MEDICÍNY

„Ono nezáleží na stáří literatury, ale na tom, jestli tam někdo něco chytrýho napsal,“ říkával profesor Karel Lewit. Jako zakladatel moderní manuální medicíny napsal učebnici, která je stěžejním studijním materiálem již skoro 60 let zejména pro fyzioterapeuty a rehabilitační lékaře. Nadační fond Karla Lewita se v letošním roce postaral o vydání šestého upraveného vydání, na jehož počest uspořádal slavnostní křest.

Jana a Clara Lewitovy pi ktu Manipulan lbyProfesor Karel Lewit (1916-2014) se kromě neurologie zabýval neuroradiologií a funkční patologií pohybové soustavy. Již v roce 1948 se začal zajímat o to, zda by bylo možné výhřezy meziobratlových plotének řešit nejen operačně, ale také mechanicky. Zjistil, že mechanický způsob terapie bylo efektivní provést rukama – manuálně (odtud manuální medicína). Ve své klinické praxi vyšetřoval i léčil pacienty s nejrůznějšími bolestmi a obtížemi v pohybovém systému celého těla. Zastával názor, že palpace-vyšetření hmatem, je základním a nejdůležitějším způsobem vyšetření pacienta. Zobrazovací metody, jakými jsou RTG, CT nebo laboratorní výsledky, byly pro něj nápomocnými, ale ne stěžejními metodami. V terapii uplatňoval znalosti například z mobilizačních technik kloubů, postizometrické relaxace svalů, učil pacienty, který vhodný cvik si mohou cvičit sami.
Jako vynikající pedagog vedl a organizoval kurzy manuální medicíny od 60. let 20. století nejen u nás, ale i v zahraničí (Rakousko, Německo, Francie, Polsko, USA, Austrálie aj.). Má obrovskou zásluhu na tom, že principy manuální medicíny stojí na vědeckých základech a že je obor pevně ukotven a integrován v medicíně. Dokládá to více než 200 publikací, jejichž je autorem či spoluautorem.
Kromě vědeckých studií si celoživotně vedl podrobné zápisy o svých pacientech, respektive o použité technice na konkrétní patologii v pohybové soustavě. Také díky této evidenci sledoval zákonitosti zřetězení funkčních poruch v těle a vybíral takové terapeutické intervence, které v danou dobu byly nejúčinnější. Jednalo se o práci s napětím tkání pohybového systému (svalů, šlach, úponů, kloubů, fascií, kůže). Při úpravě napětí směrem k optimu často docházelo k okamžitému efektu léčby. Jako jeden z kazuistických příkladů můžeme uvést pacienta s ostrou bolestí při dýchání v oblasti hrudního koše, který hlásí po provedené mobilizaci žeber úlevu od bolesti. Před takovou intervencí je třeba vždy zvážit, zda tato bolest souvisí s poškozenou strukturou (například zlomenina žebra), onemocněním vnitřních orgánů (například onemocnění srdce) či jaká je úloha psychického faktoru. K tomuto prof. Lewit napsal (Lewit, 2024): „U poruch funkce pohybové soustavy je však psychika sama o sobě součástí patogenetického řetězce, protože pohybová soustava je efektorem psychiky, realizujícím volní pohyb. I zde je hlavním příznakem bolest a změna napětí a jeho návrat k optimu hraje velmi důležitou roli. Terapeut se musí v každém případě rozhodnout, jak důležitý je psychický faktor a do jaké míry je možné ho léčbou ovlivnit.“

Profesor Lewit si nikdy nepřál, aby podle něj byla pojmenovaná nějaká „metoda“. Vysvětloval, že výstižnější by bylo, kdyby se způsob jeho práce pojmenoval spíše „přístup“. Metoda, podle jeho způsobu uvažování, je něco uzavřeného, co se již nevyvíjí. Přístup je otevřený dalším možnostem odborného vývoje. V tomto duchu Karel Lewit studoval nejrůznější odbornou literaturu, četl, učil se, diskutoval, publikoval, shromažďoval, zaznamenával a třídil velké množství poznatků a zkušeností. Od různých autorů si vzal to, co se mu do jeho způsobu práce hodilo a našlo uplatnění. Všechny svoje prameny, ze kterých čerpal, rovněž pečlivě citoval. Sám byl také velmi rád, pokud své kolegy a žáky inspiroval k funkčnímu způsobu uvažování.
Na všech pracovištích byl vždy obklopen stážisty z řad lékařů a fyzioterapeutů, přijíždělo za ním i mnoho zahraničních studentů. I přes celosvětový věhlas a uznání neztratil svůj osobitý, ale vždy lidský přístup jak k pacientům, tak ke kolegům, kterým ochotně předával své bohaté zkušenosti. Zároveň vítal odbornou diskusi o nových terapeutických přístupech. V ordinaci se mnohdy setkávali lidé mnoha národností a profesor Lewit dokázal komunikovat se všemi současně. Mluvil plynule česky, německy, anglicky a francouzsky. Léčil pacienty a vedl stážisty až do svých 96 let, do července roku 2012. Ukončení své ordinace komentoval takto: „Žil jsem v iluzi pracovní nesmrtelnosti, ale nyní jsem se rozhodl respektovat svůj věk. Prosím pacienty, aby ho respektovali také.“náhled obálky přední strana ML
Kniha Manipulační léčba, již profesor Lewit vydal poprvé v roce 1966, svou kvalitou a obsahem patří k základním učebnicím fyzioterapeutů i lékařů, kteří se zajímají o manuální medicínu, a hlavně o funkční způsob léčení poruch pohybového systému. Poslední české vydání z roku 2003 bylo již dávno rozebráno a s rostoucím počtem absolventů kurzů myoskeletální medicíny a studentů fyzioterapie se potřeba nového vydání zvyšovala. Jediný, kdo mohl sílící poptávku po novém vydání knihy vyřešit, byl Nadační fond Karla Lewita (NFKL), jenž má od dcer prof. Lewita poskytnutu výhradní licenci k užití knihy. Proto se sedm členek NFKL rozhodlo knihu vydat, naplňujíc tak poslání NFKL: „Šířit funkční způsob myšlení ve zdravotnictví.“ Věděly, že si prof. Lewit přál, aby byl pro případné šesté české vydání použit překlad posledního jím aktualizovaného textu – anglického vydání z r. 2010. A tohoto přání se držely. Po letech úsilí byla kniha vydána v červnu 2024. Nyní ji lze zakoupit přes eshop nadačního fondu www.lewitshop.cz , či je k dostání v běžných knihkupectvích. Prioritou bylo, aby kniha byla cenově dostupná a mohli ji používat studenti jako učebnici.
Ve velmi přívětivých a důstojných prostorách Fortny se 30.9.2024 v Praze na Hradčanském náměstí uskutečnil slavnostní křest této knihy. Křtu se zúčastnilo více než 100 hostů, kteří spolu s pořádajícím NFKL oslavili tuto významnou událost. Kmotrami knihy se staly sestry Jana a Clara Lewitovy. Třetí dcera pana profesora Anita Lewit-Bentley, která se nemohla osobně křtu účastnit, poslala zdravici. O úvodní koncert se postaralo rodinné trio v podání Zuzana Dostálová (violoncello), Debora Konečná (klavír), Jáchym Konečný (housle). Důležitou součástí celého programu bylo promítnutí krátkého filmu režisérky Květy Chaloupkové o prof. Lewitovi: Vyhmátnout, vomakat, pochopit, při kterém všichni v sále vzpomněli na autentický projev pana profesora. Všech sedm členek NFKL zavzpomínalo na proces tvorby knihy, vyjádřily velké poděkování mnoha lidem, kteří se na vzniku knihy podíleli. Po křtu mnozí využili nabídnutý prostor pro setkání, popovídání, příjemnou atmosféru k tomuto vytvořilo dobřichovické dechové kvinteto Foo Quintet.
Kéž je tato kniha dobrým pomocníkem v hledání úlevy pro pacienty a posílí terapeutické kompetence.

Nadan fond Karla Lewita a dcery prof Lewita

NADAČNÍ FOND KARLA LEWITA

Za Nadační fond Karla Lewita,
Mgr. Šárka Hanušová, Ph. D.
Mgr. Jitka Holubcová
Mgr. Dita Hudečková
Petra Nováková, DiS.
Mgr. Hana Šmejkalová
Mgr. et Mgr. Jana Týkalová
Mgr. Michaela Veverková

www.karellewit.cz
Citace:
LEWIT, Karel. Manipulační léčba. Šesté upravené vydání. Euromedia Group, 2024, s. 169. ISBN 978-80-242-9343-1.

This work, by Psychosom, is licensed under CC BY 4.0